A köhögés egy hasznos reflex, melynek segítségével a szervezetünk eltávolítja a légutakból a nyákot, ezért ne használjunk köhögéscsillapítót. Este viszont már ne szedjünk köptető hatású szert a nyugodt alvás érdekében. Ha a köhögés nagyon erős, és az alvás rovására megy, akkor viszont elővehetjük a köhögéscsillapítónkat.
Torokfájás, köhögés
- A torkunkat tartsuk jó melegben, használjunk otthon is sálat. Tehetünk a torkunkra pakolást is (túrópakolás, burgonyapakolás főtt burgonyapépből)
- Régi bevált praktika, ha lefekvés előtt bekenjük a mellkast disznózsírral, ez is segít a felszakítani a váladékot.
- A torokfájást enyhíti, ha napi 4-5 alkalommal elszopogatunk egy kiskanál mézet (ezt is egyéves kor fölött).
- A meleg, sós vizes gargalizálás fertőtleníti a torkot.
- Szórjunk két teáskanálnyi zsályalevelet vagy kamillavirágot fél liter forró vízbe és 15 percre fedjük le. Naponta többször öblögessük a torkunkat ezzel a folyadékkal.
Köptetők
- A lándzsás útifű szirup erős gyulladáscsökkentő és nyákoldó hatása miatt hatékony. Várandós és szoptatós kismamák csak mértékkel szedhetik. Felnőtteknek napi 3x1 evőkanál, gyerekeknek napi 3x1 teáskanál adható. Akár házilag is elkészíthetjük.
- Hasonló hatású a borostyánkivonatot tartalmazó Prospan szirup.
- Készíthetünk illóolajos-mézes köptető szirupot, amely így nem tartalmaz káros adalékanyagokat. Tegyünk 1-2 csepp 100%-os tisztaságú kakukkfű olajat, erdeifenyő olajat és eukaliptusz olajat egy kisebb befőttesüvegbe, majd öntsünk rá kb egy deci hárs- vagy kakukkfű mézet. Keverés nélkül zárjuk le, majd hagyjuk érni pár napig. Ezután már úgy fogyaszthatjuk, mint bármely más köptető szirupot, de akár teában is feloldhatjuk. Megelőzésre is alkalmazható.
- Egy másik köhögés elleni szirup recept szerint keverjünk össze 15 dkg mézet, 5 dkg glicerint és két citrom levét.
Források: