Gyerekek esetén nem alkalmazható, de felnőtteknél nagyon hasznos lehet megfázás esetén az inhalálás. Ha pedig belázasodnánk, annak leküzdésére is vannak házi praktikák.
Inhalálás
- Egy tál meleg (de nem túl forró) vízbe tegyünk illóolajat. Terítsünk törülközőt a fejünkre és lélegezzük be mélyen a gőzt. Gyerekeknél a felszálló gőz komoly égési sérüléseket okozhat! Hörghurutra: bazsalikom, levendula, borsmenta, rozmaring, eukaliptusz, kámfor, oregánó olajok ajánlottak, köhögésre: eukaliptusz, mirha, rozmaring, borsmenta, fenyő, kakukkfű.
- A fürdővizünkbe is tehetünk a fenti illóolajokból, de ilyenkor alaposan el kell kevernünk őket a vízben.
- Megelőzésre is jó a kakukkfüves fürdő. 80 g kakukkfüvet forrázzunk le egy liter vízzel, hagyjuk állni 20 percig, majd keverjük a fürdővízbe. 10-15 percet töltsünk a kádban úgy, hogy a szívtájék már ne érjen a vízbe.
- Tegyünk edényben vizet a radiátorokra, vagy működtessünk párásító készüléket.
- Ma már nagyon sok helyen alakítanak ki sóbarlangot, sókamrát. Próbáljunk ki egyet! Ha 4-5 alkalommal eltöltünk egy órát egy sókamrában, azzal elősegíthetjük a váladék felszakadását.
- A szauna hatása az inhaláláshoz hasonló, azonban kisgyermekeknek és hőemelkedés esetén nem javasolt.
Láz
- 38 fokig egyáltalán ne csillapítsuk a lázat, hagyjuk az immunrendszert dolgozni. A magasabb testhőmérséklet segíti a vírusok, baktériumok megsemmisítését. A lázcsillapítók alkalmazásával szervezetünket munkára kényszerítjük akkor, amikor annak pihennie kéne. Helyette próbáljunk pár napig pihenni, így elkerülhetjük a későbbi szövődményeket.
- 38 fok felett kezdjük el a hűtőfürdőzést. Fektessük a gyereket egy kád 37 fokos vízbe, majd kis vízsugárral folyassunk a kádba hideg vizet, miközben keverjük. Több menetben adagoljuk a hideg vizet, míg a víz hőmérséklete 30 fok körülire csökken.
- Ha a láz nem kezd csökkenni, akkor adhatunk lázcsillapító kúpot vagy például Nurofen szuszpenziót.
- Napközben a láz erősségétől függően félóránként-óránként érdemes mérni a gyerek hőmérsékletét. Kisbabáknak végbélben (ilyenkor az itt mért értékből 0,5 fokot le kell vonni) mérünk, de másfél-két éves gyerekeknél akár hónaljban is mérhetünk lázat (közben érdemes ölünkbe venni a gyereket, mesélni vagy mesét nézni vele).
- Hőemelkedés esetén fogyasszunk fűzfa-nyírfakéreg főzetet, ezt régen a szegények aszpirinjének nevezték.
- A hideg ecetes vádliborogatás szintén csillapítja a lázat, közben burkolózzunk meleg takaróba.
Források: