A vízzel való gazdálkodásnak alapvetően két fő célja van: a vízfelhasználás és ezen keresztül a kibocsátott szennyvíz mennyiségének csökkentése, valamint a keletkező szennyvíz szennyezőanyag-tartalmának csökkentése.
A háztartások négy területen használnak fel vizet:
- Szomjoltásra és ételkészítésre
- Takarításra és mosásra
- Tisztálkodásra és WC-öblítésre
- Öntözésre.
Ha takarékoskodni szeretnénk a vízzel, akkor fontos, hogy víztakarékos berendezéseket (mosógép, mosogatógép, WC-tartály, csaptelepek) használjunk és ezeket teljes kihasználással üzemeltessük. Emellett sokat tehetünk a szokásaink megváltoztatásával (pl. fürdés helyett zuhanyzás) és az alacsony szennyezettségű vizek más célra történő újrahasználatával (pl. fürdővízet áztatásra használhatjuk). Ha van rá lehetőségünk, akkor gyűjthetjük az esővizet is, ami kiválóan megfelel a kert öntözésére.
A szennyezőanyag tartalmat úgy tudjuk csökkenteni, ha a háztartásban felhasznált vegyi anyagokat (tisztító- és tisztálkodószerek) környezetbarát változatra cseréljük. A nagyszüleink által használt anyagok (ecet, háziszappan, mosószóda) még ma is jól működnek. A natúrkozmetikumok piaca pedig manapság kezd fellendülni, ha van hozzá kedvünk, akár magunk is elkészíthetjük a tisztán természetes anyagokat tartalmazó szappant, fürdőgolyót vagy fogkrémet.